Erbakan’ın ‘Jammer’lı konvoyu gündem oldu… Gerçek ne çıktı

Sosyal medyada yayınlanan bir videoyla Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın konvoyu gündem oldu. Görüntülerde çok sayıda aracın olmasının yanı sıra, Erbakan’ın makam aracı haricinde 2 tane daha araçta kırmızı özel plaka olması dikkat çekti. Videoda yer alan araçlar arasında ayrıca dikkat çeken bir diğer nokta ise makam aracının yanında seyreden Jammer (sinyal bozucu) düzeneği kurulu olan bir pick-up oldu.

Perşembe günü Erzurum Oltu’da çekilen görüntülerde yer alan Jammer yüklü araç özellikle sosyal medyada tartışma konusu oldu.

ODATV DETAYINI ÖĞRENDİ

Jammer’lı aracın plakasının, Erzurum’un plaka kodu olan ‘25’ olması dikkat çeken bir diğer noktaydı. Yeniden Refah Partisi yetkililerinden Odatv’ye yapılan açıklamada, Jammer’ın YRP Lideri Fatih Erbakan’ın birebir koruması olarak yanında sürekli bulunmadığı belirtildi.

Söz konusu jammer’ın parti tarafından hiçbir talep olmamasına rağmen, Erzurum Emniyet Müdürlüğü tarafından güvenlik ve tedbir amaçlı verildiği öğrenildi.

GENEL BAŞKANLAR DAHA ÖNCE DE KULLANDI

Fatih Erbakan’ın konvoyunda Jammer bulunmasına bazı sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi.

Siyasilerle birlikte daha önceden de tartışma konusu olan Jammer’lar bir kez daha gündeme geldi. Özellikle FETÖ’cülerin kurduğu Ergenekon-Balyoz kumpas davaları döneminde böcek dinleme cihazlarına karşı kullanılmaya başlanan Jammer’lar sonraki dönemlerde de pek çok kez siyasiler ve partiler tarafından kullanıldı.

Örneğin 2011 yılında CHP, Türkiye’de yasadışı dinleme vakalarının giderek artması üzerine CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) da Genel Merkez binasında sinyal kesici (jammer) kullanılması kararı aldı. Aynı şekilde 2014 yılında yapılan Parti Meclis’i toplantısında, 2022 yılında CHP MYK toplantısında ve son olarak 2023 genel seçimleri öncesi Milletvekili listelerinin yazıldığı kata jammer kuruldu.

ALTILI MASA DA JAMMER ÖNLEMİ ALMIŞTI

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri öncesi CHP, İYİ Parti, Saadet, Gelecek, DEVA ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu altılı masanın 5 Ocak 2023 tarihinde Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde yaptığı toplantıda da dinlemelere ve güvenlik tehditlerine karşılık Jammer kullanıldığı öğrenilmişti.

Odatv’ye konuşan altılı masanın parti kurmayları, daha önce CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Süleyman Soylu ile arasındaki dinlenme ve takip edilme yönündeki tartışmaları hatırlatarak, “Her türlü ihtimale, riske karşı böyle bir önlem aldık” ifadelerini kullanmıştı.

GEREKLİ YASAL İZİNLERLE KULLANILABİLİYOR

Jammer kullanımı yasal düzenlemelere tabidir ve yanlış kullanımı ciddi hukuki sonuçlara yol açabilir. Siyasi parti liderleri, kanaat önderleri gibi kişiler de çeşitli risk ve tehditlerle ilgili olarak ilgili kurumlara Jammer kullanımı ile ilgili başvuruda bulunabilir ve kurumların gerekli gördüğü takdirde kullanımına müsaade edebilir.

JAMMER NEDİR, NEREDE KULLANILIR?

Jammer cihazları farklı band genişliğinde ve frekans dalgalarında sinyal üretme prensibi ile üretilmektedirler. Cihazı oluşturan parçalar arasında antenler, sinyal üreticiler ve güç kaynakları bulunur. Jammer aktif hale getirilmesi sonucunda üretilen sinyaller antenler vasıtasıyla çevreye yayınlanmaya başlanır. Etki çapında bulunan sinyaller, jammer tarafından üretilen sinyaller tarafından bastırıldığından dolayı bozulmaktadır. Hedef alıcıya bozuk olarak ulaşan ya da hiç ulaşmayan sinyal veri aktarımı yapamaz.

Sinyallerle çalışan yaygın güvenlik tehditleri arasında şunlar bulunur:

Dronlar, wireless kameralar, uzaktan komutalı bombalar, cep telefonu ve internet hatları.

Talha Özmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x